Başlangıç > Haber > 2010 yılının en iyi 50 mesleği

2010 yılının en iyi 50 mesleğiProf. Dr. Muammer Kaya, ABD’de yapılan araştırmalarda 5 kategoride belirlenen 50 meslek sahiplerinin iyi ücret ve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdüklerinin belirlendiğini söyledi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi TeknolojiAraştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, ABD’de yapılanaraştırmalarda 5 kategoride belirlenen 50 meslek sahiplerinin iyi ücret ve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdüklerinin belirlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Kaya, AA muhabirine, son iki yıldırdünya genelinde yaşanan ekonomik krizde birçok kişinin işini kaybettiğini, maaşlarının düşürüldüğünü, zam alamadığını belirterek, üniversiteden mezun olacak öğrencilerin de iş bulup bulamayacaklarını kestiremez hale geldiklerini kaydetti.

ABD’de yapılan araştırmalarda 2010’daki en iyi 50 işin belirlendiğini ifade eden Prof. Dr. Kaya, şöyle konuştu:

”Belirlenen 50 meslek grubunda çalışanların iyi ücret ve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdükleri saptandı. Sadece ABD’de son ekonomik krizde 15,4 milyon kişinin işsiz kaldığı biliniyor. 5 kategoride belirlenen 50 meslek sahiplerinin iyi ücret ve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdükleri belirlendi. Bu meslekler, ekonomik durgunluk ve krizlerde de çalışanlara adeta emin limanlar oldu. En iyi ücret, maaş ve olanakların olduğu işler beş kategoriye ayrıldı. Bunlar bilim ve teknoloji, sağlık hizmetleri, eğitim, iş ve finans ile yaratıcılık ve hizmet sektörleri.”

BİLİM ve TEKNOLOJİ

Prof. Dr. Kaya, tüketicilerin günlük yaşamlarının her alanında teknolojinin kritik rol oynadığını belirterek, bilgisayar yazılım mühendislerinin insan hayatınıkolaylaştırırken, bilgisayar sistem analistlerinin de firmaların teknolojiverimliliğini artırma yolunda çalışmalar yaptığını bildirdi.

Bugünün hızla gelişen kariyerlerinde çevre ve tıp bilimlerinin bilgiteknolojileriyle birçok alanda kesiştiğine işaret eden Prof. Dr. Kaya, şunları söyledi:

”Biomedikal mühendisler, mühendislik bilimlerini insan vücudu ve tıbbi bakımproblemlerine uygulamaktadır. Meterologistler ve hidrojeologistler dünyadakisu ve havayı çok kompleks teknolojiler kullanarak izlemektedirler. Bu alanda en popüler olacak meslekler, bilgisayar yazılım mühendisliği, bilgisayar sistemanalistleri, bilgisayar ağ, şebeke mimarları, biyomedikal mühendisler, çevrebilim teknisyenleri, hidrojeologistler, çevre mühendislik teknisyenliği, inşaatmühendisliği ve meterologistler olarak saptandı.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Prof. Dr. Kaya, sağlık hizmetlerindeki büyüme hızının durdurulamadığınıanlatarak, ”Dünya nüfusunun her yıl milyonlarca artması sağlık hizmetlerinetalebi daha da artırıyor. Sağlık hizmetleri sektöründe bu yüzden önemli inovasyonlar yapılacak. Sağlık hizmetlerine erişimin yaygınlaşması ve satın alınabilir konuma gelmesi özellikle daha az, ucuz eğitimle teknisyenliksektöründe önemli gelişme sağlayacak” dedi.

Prof. Dr. Kaya, röntgen teknisyenliği, veterinerlik, laboratuvar teknisyenliği, fiziksel terapist, fizyoterapist, iş terapistliği, hemşire, doktor asistanlığı, hasta bakıcılık, optometrist, fiziksel terapi asistanlığı,d iş hijyenciliği ve okul psikologu gibi alanların gelecek vaat ettiğinin saptandığını bildirdi.

EĞİTİM ve HİZMET SEKTÖRÜ

Çalışırken okumak isteyenlerin sosyal hizmetler alanında kariyer yapmayıtercih edebileceklerini anlatan Prof. Dr. Kaya, ”Sekreterlik, toplum hizmetleri, toplumu yönlendirme hizmetlerinde çalışılabilir. Eğitim sektörünün okul öncesi, ilk öğretim, orta öğretim ve lise düzeyinde özel eğitim, özürlü eğitimiöğretmelerine ihtiyacın çok olduğu biliniyor” diye konuştu.

İŞ ve FİNANS

Prof. Dr. Kaya, tüketicilerin emeklilikleri, şirketlerin de yatırım analizleri için mali tavsiyeler aradığını belirterek, şunları kaydetti:

”Finans analistleri için gelecek parlak görünüyor. Para, kredi vericiler için degelecek ekonomik krizlere rağmen iyi görünüyor. İş dünyası iş geliştirme ve girişimcilik üzerine eğitimli uzmanları işe almaktadır. Şirketler toplum imajını artırmak için halkla ilişkiler uzmanları istihdam etmektedir. Bu alanda sigorta veeğitim uzmanları, finansal danışman, finansal analist, pazar araştırma analisti, muhasebeci, maliyet hesaplayıcıları, toplantı planlayıcıları ve lojistik uzmanlar görev alabiliyor.”

YARATICILIK VE HİZMET SEKTÖRÜ

Prof. Dr. Kaya, masa başı işlerden hoşlanmayan yaratıcı kişiler için gelecekvaat ettiği belirlenen meslekleri şöyle sıraladı:

”Ticari pilotluk, teknik yazarlık, cenaze direktörlüğü, emniyet sistemleri kuruculuğu, peyzaj mimarlığı, tesisatçılık, Film ve video editörlüğü, multimedya artistliği, oyun yöneticiliği, kayyumluk.”

AA
Kaynak

Reklamlar
Kategoriler:Haber Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: