Başlangıç > Haber > Dünyanın En Hızlı İnterneti!

Dünyanın En Hızlı İnterneti!


Yeni kabloların, Asya’daki interneti geliştirmesi bekleniyor

Dünyanın en hızlı internetini taşıyan kablonun kapasitesi sizce ne kadar? Haydi tahmin ettikten sonra habere tıklayın ve cevabı öğrenin. Tahmininizle doğru cevabı karşılaştırın.

İnternetin hızla geliştiği günümüzde, Türkiye‘deki evlerin/ofislerin sahip olduğu bağlantı seçeneklerinin dünya geneline göre ne kadar düşük olduğunun farkındasınızdır. Bizler 1Mbit8Mbit ile uğraşadururken, Google‘ın Asya‘nın güneydoğusunda test ettiği yeni kablolara da bir göz atalım. Asya’nın güneydoğusunda (SJC) denizin altında bulunan ve Tayland ile Filipinler‘in de dahil olduğu ülkeler arasındaki interneti taşıyacak olan kablolar üzerinden tam 17Tbps hızda veri geçiyor.

17Tbps size anlamlı gelmedi mi? Şöyle diyelim bir de: 17 Terabyte Per Second. 1 Terabyte, 1024 Gigabyte ediyor (Tıpkı 1 Gigabyte’ın 1024 Megabyte ettiği gibi). Yani ortalama saniyede 17.000 Gigabyte, diğer bir deyişle 17.000.000 Megabyte veri geçiyor! 1Mbit’in yanında 17.000.000 Mbit ne kadar devasa kalıyor değil mi?

Bu kablo için Google 400 Milyon Amerikan Doları, yani 245 Milyon Euro ödenek ayırmış ve Asyalı ortaklarıyla bu projeyi başlatmış. Sıkı durun, kısa süre içerisinde bu kablonun kapasitesinin 23Tbps‘ye çıkartılması bekleniyormuş.

Kaynak:  SDN – www.shiftdelete.net

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: